Przedstawiono wariator wielotarczowy, stosowany w przypadkach przenoszenia większych mocy. Jest to możliwe dzięki podziałowi obciążenia, które przenoszone jest równolegle na kilku lub kilkunastu powierzchniach styku przy dużych prędkościach obrotowych. Siły docisku działają w kierunku osiowym i nie wpływają na wartość reakcji łożysk wałów.

Krążki stożkowe 1, są umieszczone wychylnie w systemie dźwigni 2. Umożliwia to zmianę promienia styku krążków 1 i tarcz 8, a zatem przełożenia. Duża średnica tarcz 8 pozwoliła na umieszczenie sześciu wychylnych układów krążków 1 symetrycznie dookoła wału napędowego 3 i wału napędzanego 4.

Napęd krążków 1 odbywa się za pośrednictwem kół zębatych 5, 6, 7, które zwiększają ich prędkość obrotową w stosunku do prędkości wału napędowego 3. Z krążków 1 siła obwodowa jest przenoszona na zespół tarcz 8 przesuwnych na wielowypuście piasty złączonej z wałem 4. Układ sprężyn 9 o napięciu regulowanym samoczynnie zależnie od przenoszonego momentu obrotowego śrubową krzywką, wywołuje potrzebny docisk osiowy tarcz 8.

 

Przekładnia jest smarowana obiegowo pod ciśnieniem, olejem o dużej lepkości, który jest wtryskiwany z dysz między tarcze 8. Wskutek klinowego kształtu przestrzeni pomiędzy krążkami 1 i tarczami 8 w okolicy powierzchni styku istnieje możliwość powstania tarcia płynnego. Dzięki temu mimo dużych poślizgów przekładnia wykazuje małe zużycie.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -