Powierzchnię boku zęba zawartą między dnem wrębów i powierzchnią użyteczną nazywa się powierzchnią przejściową. Ponieważ jest to ta część powierzchni zęba, która nie powinna brać udziału w zazębieniu, tzn. nie powinna stykać się z zębami elementu współpracującego przekładni, jej kształt może być do pewnego stopnia dowolny. Ze względów wytrzymałościowych najkorzystniejsze byłoby, gdyby powierzchnia ta była styczną zarówno do dna wrębów, jak i do użytecznego zarysu zęba.


Nie zawsze jednak otrzymanie takiego kształtu powierzchni przejściowej jest możliwe, a nawet pożądane.


Zetknięcie się zębów ślimaka z zębami ślimacznicy poza powierzchnią przyporu, a więc w punktach w których nie jest zachowane podstawowe prawo zazębienia, określa się jako tzw. interferencję. Interferencji można i trzeba unikać w pracy przekładni. Natomiast często nie można, a nawet nie trzeba unikać zjawiska interferencji w czasie obróbki obwiedniowej. Interferencja w czasie obróbki obwiedniowej prowadzi do zjawiska, które nazywa się podcięciem zębów. Ma to miejsce wówczas, gdy droga wierzchołka zęba narzędzia, jaką ten wierzchołek zakreśla w czasie obróbki względem obrabianego przez siebie zęba, zamiast być styczną, przecina zarys ukształtowany drogą współpracy obróbczo-tocznej odbywającej się z zachowaniem podstawowego prawa zazębienia. Podcięcie, które się wówczas otrzymuje pogarsza wytrzymałość zęba na zginanie i skraca użyteczny zarys zęba. Jego jedynym usprawiedliwieniem może być tylko fakt, że podcięcie uzyskane w czasie obróbki pozwala uniknąć interferencji w czasie prac przekładni.
 

 

Zarys powierzchni przejściowej i podcięcie zęba


W walcowych przekładniach ślimakowych motovario zjawisko podcinania zębów nie zagraża na ogól ślimakom. Natomiast bardzo trudno jest nieraz uniknąć podcięcia zębów w ślimacznicy. Wywołane jest to faktem, że uzębienie ślimacznicy obejmuje niejako ślimak. Przy czym przekroje zębów ślimacznicy silniej wysunięte w stronę ślimaka są bardziej narażone na wystąpienie podcięcia zębów.


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -