Jedną z najnowszych konstrukcji przekładni wielodrożnej opracowano w bawarskiej wytwórni BHS. Na rysunku mamy zapis podstawowych szczegółów postaci konstrukcyjnej takiej przekładni. Rysunek podaje podstawę geometryczną układu elementów wirujących. Łatwo wykazać związek logiczny ze schematycznie przedstawionym układem elementów wirujących w przekładni dwudrożnej.

 


 

Szybkobieżny zębnik a i wolnobieżne koło b zawieszone są swobodnie odpowiednio między kołami e i zębnikami j. Wykorzystano w tym celu przeniesienie momentów za pomocą sprzęgieł zębatych c i d, jak można sądzić pierwszy raz wprowadzonych w szerszym zakresie do przekładni planetarnych Stoeckichta. Stopnie swobody w przekładniach wielodrożnych, na co zwróciliśmy uwagę w I części PKM, są warunkiem koniecznym, wynikającym z zasady optymalnego stanu obciążenia. Liczba stopni swobody jest powiększona w przekładni BHS dzięki zastosowaniu sprzęgła sprężyście podatnego h (Geislingera) umieszczonego w kołach e. Sprzęgła te zapewniają możliwość obrotowych przemieszczeń kół e zględem zębników f. Zębniki f i koła e wraz ze sprzęgłami h mieszczą się obrotowo na osiach g.

Jedną z głównych zalet układu przekładni wielodrożnej jest zmniejszenie średnic elementów wirujących, osiągnięte przez podział obciążęnia. Dzięki temu w układzie występują mniejsze prędkości obwodowe, stanowiące poważne zagadnienie wobec tego, że już dziś prędkości te dochodzą do 200 m/s. Na podstawie badań BHS K. Ehrlenspiel O podaje wykres wykazujący korzyści przekładni wielodrożnych (czterodrożnych).


- - - - - - - - motoreduktory.eu | WEBSYSTEM | tel.+48 (048) 383-01-44 | tel.601.747.565 - - - - - - - -